Rubycon 420QXW68MEFC12.5X35
420QXW68MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW68MEFC12.5X35
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW68MEFC12.5X35.pdf
Availability of 420QXW68MEFC12.5X35
QUANTITY
420QXW68MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW68MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-420QXW68MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW68MEFC12.5X35
Related Links420QXW68M, 420QXW68MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW68MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 420QXW68MEFC12.5X35
TIE WIRE 8" BLACK 50LB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
2442-23WG CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES 2K OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf