Rubycon 420VXG220MEFCSN35X25
420VXG220MEFCSN35X25 picture photo
Mfg. Part Number
420VXG220MEFCSN35X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420VXG220MEFCSN35X25.pdf
Availability of 420VXG220MEFCSN35X25
QUANTITY
420VXG220MEFCSN35X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420VXG220MEFCSN35X25
Internal Part NumberEIS-420VXG220MEFCSN35X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420VXG220MEFCSN35X25
Related Links420VXG220M, 420VXG220MEFCSN35X25 Datasheet, Rubycon Distributor
420VXG220MEFCSN35X25 Details Description
Related parts for 420VXG220MEFCSN35X25
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 80LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE POWERSO-10 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
33/34 UNI.HDR.ASSY AMP-LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
16P + PE FEMALE INSERT 16A 250V/ datasheet.pdf