Rubycon 420VXH150MEFCSN22X35
420VXH150MEFCSN22X35 picture photo
Mfg. Part Number
420VXH150MEFCSN22X35
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420VXH150MEFCSN22X35.pdf
Availability of 420VXH150MEFCSN22X35
QUANTITY
420VXH150MEFCSN22X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420VXH150MEFCSN22X35
Internal Part NumberEIS-420VXH150MEFCSN22X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420VXH150MEFCSN22X35
Related Links420VXH150M, 420VXH150MEFCSN22X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420VXH150MEFCSN22X35 Details Description
Related parts for 420VXH150MEFCSN22X35
IC SWITCH SPDT 2:1 MUX 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 21.6W .8-3.6VOUT 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 72POS .156 T/H AU datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf