Rubycon 420VXH180MEFCSN25X30
420VXH180MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
420VXH180MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420VXH180MEFCSN25X30.pdf
Availability of 420VXH180MEFCSN25X30
QUANTITY
420VXH180MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420VXH180MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-420VXH180MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420VXH180MEFCSN25X30
Related Links420VXH180M, 420VXH180MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420VXH180MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 420VXH180MEFCSN25X30
CONN HEADER 46POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SHLD MED 3A QC PNL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TL4019-4, 110VAC, PTL, 2NC+1NC+1 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf