API Delevan 4232-152J
4232-152J picture photo
Mfg. Part Number
4232-152J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 455MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
4232-152J.pdf
Availability of 4232-152J
QUANTITY
4232-152J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232-152J
Internal Part NumberEIS-4232-152J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4232
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating455mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4232-152J
Related Links4232, 4232-152J Datasheet, API Delevan Distributor
4232-152J Details Description
Related parts for 4232-152J
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
DEV 80-PIN 0.8MM LCC HEIGHT EXTE datasheet.pdf
RES SMD 8.87M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM 5.1 RND LENS 6.0 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 490 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 17POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf