API Delevan 4232-183H
4232-183H picture photo
Mfg. Part Number
4232-183H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 170MA 7.2 OHM SMD
Datasheet Download
4232-183H.pdf
Availability of 4232-183H
QUANTITY
4232-183H Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232-183H
Internal Part NumberEIS-4232-183H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4232
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±3%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4232-183H
Related Links4232, 4232-183H Datasheet, API Delevan Distributor
4232-183H Details Description
Related parts for 4232-183H
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
PILOT LIGHT 6VDC LED SQUARE RED datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS VERT THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.13A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
PLCC-28/LCC-28/JLCC-28 STENCIL datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf