API Delevan 4232-562H
4232-562H picture photo
Mfg. Part Number
4232-562H
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 322MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
4232-562H.pdf
Availability of 4232-562H
QUANTITY
4232-562H Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232-562H
Internal Part NumberEIS-4232-562H
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±3%
Current Rating322mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)