API Delevan 4232R-392F
4232R-392F picture photo
Mfg. Part Number
4232R-392F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM
Datasheet Download
4232R-392F.pdf
Availability of 4232R-392F
QUANTITY
4232R-392F Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232R-392F
Internal Part NumberEIS-4232R-392F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4232R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance3.9µH
Tolerance±1%
Current Rating385mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4232R-392F
Related Links4232R, 4232R-392F Datasheet, API Delevan Distributor
4232R-392F Details Description
Related parts for 4232R-392F
RES 4.7K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1 FOOT datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
13+13 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf