| Internal Part Number | EIS-4245AR51H01592 | |
| Standard Package | 153 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | - | |
| Shape | Rectangular | |
| Thickness - Overall | 0.040" (1.00mm) | |
| Width | 0.120" (3.00mm) | |
| Length | 15.920" (404.37mm) | |
| Adhesive | - | |
| Temperature Range | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 4245AR51H01592 | |
| Related Links | 4245AR5, 4245AR51H01592 Datasheet, Laird Technologies EMI Distributor | |
 | 01EBM1 | POWER ENTRY FILTERED 1A FLANGE | datasheet.pdf | |