Grayhill, Inc. 42A36-02-1-03N
42A36-02-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
42A36-02-1-03N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG
Datasheet Download
42A36-02-1-03N.pdf
Availability of 42A36-02-1-03N
QUANTITY
42A36-02-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 42A36-02-1-03N
Internal Part NumberEIS-42A36-02-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series42
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel34.82mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42A36-02-1-03N
Related Links42A36-0, 42A36-02-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42A36-02-1-03N Details Description
Related parts for 42A36-02-1-03N
INDUCTOR COMMON MODE 5mH HORZ datasheet.pdf
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 6A ADJ OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf