Grayhill, Inc. 42A36-06-2-03N
42A36-06-2-03N picture photo
Mfg. Part Number
42A36-06-2-03N
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG
Datasheet Download
42A36-06-2-03N.pdf
Availability of 42A36-06-2-03N
QUANTITY
42A36-06-2-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 42A36-06-2-03N
Internal Part NumberEIS-42A36-06-2-03N
Series42
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks6
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel76.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42A36-06-2-03N
Related Links42A36-0, 42A36-06-2-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42A36-06-2-03N Details Description
Related parts for 42A36-06-2-03N
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
12"X150' YD ROLL WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf