Grayhill, Inc. 42D36-09-2-AJN
42D36-09-2-AJN picture photo
Mfg. Part Number
42D36-09-2-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP5T
Datasheet Download
42D36-09-2-AJN.pdf
Availability of 42D36-09-2-AJN
QUANTITY
42D36-09-2-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 42D36-09-2-AJN
Internal Part NumberEIS-42D36-09-2-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series42
Number of Positions2 ~ 5
Index StopsFixed
Number of Decks9
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel102.69mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42D36-09-2-AJN
Related Links42D36-0, 42D36-09-2-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42D36-09-2-AJN Details Description
Related parts for 42D36-09-2-AJN
IC BCD-7SEG LATCH/DEC/DVR 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 36A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf