Portescap 42M048C2U
42M048C2U picture photo
Mfg. Part Number
42M048C2U
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
STEPPER MOTOR 12VDC 7.5DEG UNI
Datasheet Download
42M048C2U.pdf
Availability of 42M048C2U
QUANTITY
42M048C2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 42M048C2U
Internal Part NumberEIS-42M048C2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStepper Fundamentals
Standard Package100
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series42M
TypeStandard
Coil TypeUnipolar
Voltage - Rated12VDC
Steps per Revolution48
Step Angle7.5°
Torque - Holding (oz-in / mNm)9.4 / 66.4
Diameter - Body1.65" (42.00mm)
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing1.95" (49.48mm)
Length - Lead Wire12.00" (304.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42M048C2U
Related Links42M0, 42M048C2U Datasheet, Portescap Distributor
42M048C2U Details Description
Related parts for 42M048C2U
IC VREF SHUNT 8.192V TO92-3 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 14-16AWG BLUE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
OSC XO 127.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT OFP .022-.034" .100" datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf