Portescap 42M100B2U
42M100B2U picture photo
Mfg. Part Number
42M100B2U
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
STEPPER MOTOR 12VDC 3.6DEG UNI
Datasheet Download
42M100B2U.pdf
Availability of 42M100B2U
QUANTITY
42M100B2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 42M100B2U
Internal Part NumberEIS-42M100B2U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStepper Fundamentals
Standard Package100
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series42M
TypeStandard
Coil TypeUnipolar
Voltage - Rated12VDC
Steps per Revolution100
Step Angle3.6°
Torque - Holding (oz-in / mNm)-
Diameter - Body1.65" (42.00mm)
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing1.95" (49.48mm)
Length - Lead Wire12.00" (304.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42M100B2U
Related Links42M1, 42M100B2U Datasheet, Portescap Distributor
42M100B2U Details Description
Related parts for 42M100B2U
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS LP 14LGA datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FANSINK 86X52MM 5VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf