Portescap 42M100B2U
42M100B2U picture photo
Mfg. Part Number
42M100B2U
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
STEPPER MOTOR 12VDC 3.6DEG UNI
Datasheet Download
42M100B2U.pdf
Availability of 42M100B2U
QUANTITY
42M100B2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 42M100B2U
Internal Part NumberEIS-42M100B2U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStepper Fundamentals
Standard Package100
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series42M
TypeStandard
Coil TypeUnipolar
Voltage - Rated12VDC
Steps per Revolution100
Step Angle3.6°
Torque - Holding (oz-in / mNm)-
Diameter - Body1.65" (42.00mm)
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing1.95" (49.48mm)
Length - Lead Wire12.00" (304.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42M100B2U
Related Links42M1, 42M100B2U Datasheet, Portescap Distributor
42M100B2U Details Description
Related parts for 42M100B2U
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
1" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf