Visual Communications Company, LLC 4302H5-12V
4302H5-12V picture photo
Mfg. Part Number
4302H5-12V
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
4302H5-12V.pdf
Availability of 4302H5-12V
QUANTITY
4302H5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302H5-12V
Internal Part NumberEIS-4302H5-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating8mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Current - Test13mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)9.11mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302H5-12V
Related Links4302H, 4302H5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
4302H5-12V Details Description
Related parts for 4302H5-12V
TERM TURRET FORK DUAL .172" L datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 64-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BOARD LED IMS OSRAM OSTAR SMD datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 52TQFP datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
TERMINATION SWITCH datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf