API Delevan 4302R-561J
4302R-561J picture photo
Mfg. Part Number
4302R-561J
Brief Description
FIXED IND 560NH 710MA 295 MOHM
Datasheet Download
4302R-561J.pdf
Availability of 4302R-561J
QUANTITY
4302R-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302R-561J
Internal Part NumberEIS-4302R-561J
Material - CorePowdered Iron
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating710mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)295 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302R-561J
Related Links4302R, 4302R-561J Datasheet, API Delevan Distributor
4302R-561J Details Description
Related parts for 4302R-561J
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
KIT DEV RABBIT RCM4100 INTL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MODULE EZ LCD-301-QK SMART TOUCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MINI BOX RECP ASSY 110 POS datasheet.pdf