Bourns Inc. 4308R-101-390
4308R-101-390 picture photo
Mfg. Part Number
4308R-101-390
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 8SIP
Datasheet Download
4308R-101-390.pdf
Availability of 4308R-101-390
QUANTITY
4308R-101-390 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4308R-101-390
Internal Part NumberEIS-4308R-101-390
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents4300 vs. 4600 Model Bulletin
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4300R
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.784" L x 0.085" W (19.92mm x 2.16mm)
Height0.195" (4.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4308R-101-390
Related Links4308R-, 4308R-101-390 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4308R-101-390 Details Description
Related parts for 4308R-101-390
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7997 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf