Grayhill, Inc. 43A-1BA-1BC
43A-1BA-1BC picture photo
Mfg. Part Number
43A-1BA-1BC
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
43A-1BA-1BC.pdf
Availability of 43A-1BA-1BC
QUANTITY
43A-1BA-1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 43A-1BA-1BC
Internal Part NumberEIS-43A-1BA-1BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series43
Number of Positions2, 4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT, SP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel46.18mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)43A-1BA-1BC
Related Links43A-1, 43A-1BA-1BC Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
43A-1BA-1BC Details Description
Related parts for 43A-1BA-1BC
RES SMD 15K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf