Grayhill, Inc. 43A-1BD-1BD
43A-1BD-1BD picture photo
Mfg. Part Number
43A-1BD-1BD
Datasheet Download
43A-1BD-1BD.pdf
Availability of 43A-1BD-1BD
QUANTITY
43A-1BD-1BD Order Process
Ship out your order
Specifications of 43A-1BD-1BD
Internal Part NumberEIS-43A-1BD-1BD
Series43
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel46.18mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)43A-1BD-1BD
Related Links43A-1, 43A-1BD-1BD Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
43A-1BD-1BD Details Description
Related parts for 43A-1BD-1BD
IC REG LDO ADJ 0.5A SC63 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 4POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf