Vishay Semiconductor/Diodes Division 43CTQ100STRL
43CTQ100STRL picture photo
Mfg. Part Number
43CTQ100STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Datasheet Download
43CTQ100STRL.pdf
Availability of 43CTQ100STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
43CTQ100STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 43CTQ100STRL
Internal Part NumberEIS-43CTQ100STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)43CTQ100STRL
Related Links43CTQ1, 43CTQ100STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
43CTQ100STRL Details Description
Related parts for 43CTQ100STRL
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 13" 15A 6OUT 15'C datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 630MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
25POS M R/A .590 FILT. 830PF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS C/W 4-40 datasheet.pdf