Aries Electronics, Inc. 44-1518-10T
44-1518-10T picture photo
Mfg. Part Number
44-1518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD
Datasheet Download
44-1518-10T.pdf
Availability of 44-1518-10T
QUANTITY
44-1518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 44-1518-10T
Internal Part NumberEIS-44-1518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)44 (2 x 22)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44-1518-10T
Related Links44-15, 44-1518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
44-1518-10T Details Description
Related parts for 44-1518-10T
BATTERY LITHIUM 3.6V 1/2 AA datasheet.pdf
IC SUPER I/O GLUE FUNCT 128-PQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW MSD datasheet.pdf
IC ADC 2CH DIFF-IN 24BIT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
KIT SIDE FEED APPLICATOR HDM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
SP TEST LEAD SET datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.8 TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6WDFN datasheet.pdf