CTS Electronic Components 4400-062LF
4400-062LF picture photo
Mfg. Part Number
4400-062LF
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FILTER
Datasheet Download
4400-062LF.pdf
Availability of 4400-062LF
QUANTITY
4400-062LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4400-062LF
Internal Part NumberEIS-4400-062LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series4400
PackagingBulk
Capacitance0.05µF
Voltage50V
Current10A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-
Package / CaseAxial, Bushing
Height (Max)-
Size / Dimension0.156" Dia x 0.340" L (3.96mm x 8.64mm)
Thread Size4-40
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4400-062LF
Related Links4400-, 4400-062LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
4400-062LF Details Description
Related parts for 4400-062LF
CONN HEADER 40POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
LED BLUE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.25 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" YEL JACKP NI datasheet.pdf