CTS Electronic Components 4400-095LF
4400-095LF picture photo
Mfg. Part Number
4400-095LF
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FILTER EMI 1000 PF C TYPE
Datasheet Download
4400-095LF.pdf
Availability of 4400-095LF
QUANTITY
4400-095LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4400-095LF
Internal Part NumberEIS-4400-095LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTusonix
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Epoxy 03/May/2012
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series4400
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Voltage300V
Current10A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial, Bushing
Height (Max)-
Size / Dimension0.157" Dia x 0.276" L (4.00mm x 7.00mm)
Thread SizeM3x0.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4400-095LF
Related Links4400-, 4400-095LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
4400-095LF Details Description
Related parts for 4400-095LF
TOOL HEAD TERMINATING ONLY datasheet.pdf
THYRISTOR 35V 400A SMB datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 56 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 100POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf