CTS Electronic Components 4400-095LF
4400-095LF picture photo
Mfg. Part Number
4400-095LF
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FILTER EMI 1000 PF C TYPE
Datasheet Download
4400-095LF.pdf
Availability of 4400-095LF
QUANTITY
4400-095LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4400-095LF
Internal Part NumberEIS-4400-095LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTusonix
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Epoxy 03/May/2012
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series4400
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Voltage300V
Current10A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial, Bushing
Height (Max)-
Size / Dimension0.157" Dia x 0.276" L (4.00mm x 7.00mm)
Thread SizeM3x0.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4400-095LF
Related Links4400-, 4400-095LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
4400-095LF Details Description
Related parts for 4400-095LF
TRANSDUCR VOLTAG CLOSE LOOP 10MA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf