Vishay/BCcomponents 440LD10XS-R
440LD10XS-R picture photo
Mfg. Part Number
440LD10XS-R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
440LD10XS-R.pdf
Availability of 440LD10XS-R
QUANTITY
440LD10XS-R Order Process
Ship out your order
Specifications of 440LD10XS-R
Internal Part NumberEIS-440LD10XS-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 440L
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.366" Dia (9.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)440LD10XS-R
Related Links440LD, 440LD10XS-R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
440LD10XS-R Details Description
Related parts for 440LD10XS-R
CONN PLUG JMD 60POS SIDE GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/8-48" GREEN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 240MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf