| Internal Part Number | EIS-441-PPG21001-10 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Sockets for ICs, Transistors | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | PGA, ZIF (ZIP) | |
| Number of Positions or Pins (Grid) | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Finish - Mating | Gold | |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) | |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Features | Closed Frame | |
| Termination | Solder | |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Finish - Post | Tin | |
| Contact Finish Thickness - Post | 200µin (5.08µm) | |
| Contact Material - Post | Beryllium Copper | |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Current Rating | 1A | |