Bourns Inc. 4416P-1-390LF
4416P-1-390LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-1-390LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-1-390LF.pdf
Availability of 4416P-1-390LF
QUANTITY
4416P-1-390LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-1-390LF
Internal Part NumberEIS-4416P-1-390LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-1-390LF
Related Links4416P-, 4416P-1-390LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-1-390LF Details Description
Related parts for 4416P-1-390LF
IC SNGL/DUAL PWR SUP CTRLR 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET LD N-CHAN 28V 16-HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIG 500PSI datasheet.pdf
3.96 W/B CONN. HOUSING-5P datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128PQFP datasheet.pdf
VARISTOR 504V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf