Bourns Inc. 4416P-1-561LF
4416P-1-561LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-1-561LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-1-561LF.pdf
Availability of 4416P-1-561LF
QUANTITY
4416P-1-561LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-1-561LF
Internal Part NumberEIS-4416P-1-561LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-1-561LF
Related Links4416P-, 4416P-1-561LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-1-561LF Details Description
Related parts for 4416P-1-561LF
CONN D-SUB LATCH SLIDE 50POS datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 6.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
04P MTA100 PSTD CONN ASSY SN datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf