Bourns Inc. 4416P-2-473LF
4416P-2-473LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-2-473LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-2-473LF.pdf
Availability of 4416P-2-473LF
QUANTITY
4416P-2-473LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-2-473LF
Internal Part NumberEIS-4416P-2-473LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-2-473LF
Related Links4416P-, 4416P-2-473LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-2-473LF Details Description
Related parts for 4416P-2-473LF
FIXED IND 220UH 142MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 3MM SGL PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/180 3.5 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf