Bourns Inc. 4416P-T01-510
4416P-T01-510 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-T01-510
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-T01-510.pdf
Availability of 4416P-T01-510
QUANTITY
4416P-T01-510 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-T01-510
Internal Part NumberEIS-4416P-T01-510
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4400P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-T01-510
Related Links4416P-, 4416P-T01-510 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-T01-510 Details Description
Related parts for 4416P-T01-510
CONN 80POS .050 CHAMP PLUG RTANG datasheet.pdf
IGBT MOLDING 600V 50A 7PM-GA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 225 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ZT6,7,F1,3030,TA,RT,W8 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf