Bourns Inc. 4416P-T02-121
4416P-T02-121 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-T02-121
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-T02-121.pdf
Availability of 4416P-T02-121
QUANTITY
4416P-T02-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-T02-121
Internal Part NumberEIS-4416P-T02-121
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4400P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-T02-121
Related Links4416P-, 4416P-T02-121 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-T02-121 Details Description
Related parts for 4416P-T02-121
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
MOTOR DC GEARED 12V 30RPM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 265V datasheet.pdf