Bourns Inc. 4420P-1-471
4420P-1-471 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-1-471
Brief Description
RES ARRAY 10 RES 470 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-1-471.pdf
Availability of 4420P-1-471
QUANTITY
4420P-1-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-1-471
Internal Part NumberEIS-4420P-1-471
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Number of Resistors10
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-1-471
Related Links4420P, 4420P-1-471 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-1-471 Details Description
Related parts for 4420P-1-471
IC REG BST SEPIC ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-20AWG SZ 16 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf