Bourns Inc. 4420P-2-471
4420P-2-471 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-2-471
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-2-471.pdf
Availability of 4420P-2-471
QUANTITY
4420P-2-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-2-471
Internal Part NumberEIS-4420P-2-471
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-2-471
Related Links4420P, 4420P-2-471 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-2-471 Details Description
Related parts for 4420P-2-471
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.44K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf