Bourns Inc. 4420P-2-472
4420P-2-472 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-2-472
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-2-472.pdf
Availability of 4420P-2-472
QUANTITY
4420P-2-472 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-2-472
Internal Part NumberEIS-4420P-2-472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-2-472
Related Links4420P, 4420P-2-472 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-2-472 Details Description
Related parts for 4420P-2-472
IC CATV AMP MOD 870MHZ 250MA 7P datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED CBI 5MM YW/GN WHT DIFF RA RP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO41 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf