CTS Electronic Components 445C35C16M00000
445C35C16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445C35C16M00000
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445C35C16M00000.pdf
Availability of 445C35C16M00000
QUANTITY
445C35C16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445C35C16M00000
Internal Part NumberEIS-445C35C16M00000
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445C35C16M00000
Related Links445C35C, 445C35C16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445C35C16M00000 Details Description
Related parts for 445C35C16M00000
IC LATCH OCTAL LV 3STATE 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-5V 0.1A 7SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 29POS 2.54MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (GREEN) datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf