CTS Electronic Components 445C3XB16M00000
445C3XB16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445C3XB16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445C3XB16M00000.pdf
Availability of 445C3XB16M00000
QUANTITY
445C3XB16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445C3XB16M00000
Internal Part NumberEIS-445C3XB16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product445 Series Glass Seal Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series445
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance13pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445C3XB16M00000
Related Links445C3XB, 445C3XB16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445C3XB16M00000 Details Description
Related parts for 445C3XB16M00000
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FLTR BANDPASS 3.1-4.9GHZ UWB SMD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 35NS 32-PLCC datasheet.pdf
RES 9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf