CTS Electronic Components 445W31B16M00000
445W31B16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445W31B16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445W31B16M00000.pdf
Availability of 445W31B16M00000
QUANTITY
445W31B16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445W31B16M00000
Internal Part NumberEIS-445W31B16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product445 Series Glass Seal Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series445
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance13pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445W31B16M00000
Related Links445W31B, 445W31B16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445W31B16M00000 Details Description
Related parts for 445W31B16M00000
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 6.5A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf