CTS Electronic Components 445W31K16M00000
445W31K16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445W31K16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445W31K16M00000.pdf
Availability of 445W31K16M00000
QUANTITY
445W31K16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445W31K16M00000
Internal Part NumberEIS-445W31K16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product445 Series Glass Seal Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series445
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445W31K16M00000
Related Links445W31K, 445W31K16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445W31K16M00000 Details Description
Related parts for 445W31K16M00000
CAP CER 390PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 62A TO-263 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
SAC-4P-MS/ 2 0-186 SCO datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
LAMP INCAND T1-3/4 FLANGE BASE datasheet.pdf
150000UF 10V 40X100MM 85C 12000H datasheet.pdf