| Internal Part Number | EIS-4470R-49J | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 4470R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 10mH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 80mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 470kHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.310" Dia x 0.910" L (7.87mm x 23.11mm) | |