CTS Electronic Components 448XE2103BDN
448XE2103BDN picture photo
Mfg. Part Number
448XE2103BDN
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM
Datasheet Download
448XE2103BDN.pdf
Availability of 448XE2103BDN
QUANTITY
448XE2103BDN Order Process
Ship out your order
Specifications of 448XE2103BDN
Internal Part NumberEIS-448XE2103BDN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
Series448
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Mono, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.425" L x 0.110" W x 0.488" H (61.60mm x 2.80mm x 12.39mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)448XE2103BDN
Related Links448XE2, 448XE2103BDN Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
448XE2103BDN Details Description
Related parts for 448XE2103BDN
IC OPAMP GP 6.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL TIN datasheet.pdf
IC MUX 2-IN SINGLE LP 8-XQFN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 160V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf