TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-20-6-US
44A0111-20-6-US picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-20-6-US
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
Datasheet Download
44A0111-20-6-US.pdf
Availability of 44A0111-20-6-US
QUANTITY
44A0111-20-6-US Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-20-6-US
Internal Part NumberEIS-44A0111-20-6-US
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information282026-019 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBlue
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-20-6-US
44A0111-20-6-US Details Description
Related parts for 44A0111-20-6-US
MOSFET N-CH 60V 12A TO-220 datasheet.pdf
KIT CONNECTOR MATING LPQ142 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STCKD 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GENDER CHANGER SUB-D9, F-F datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf