TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-26-0-US
44A0111-26-0-US picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-26-0-US
Brief Description
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK
Datasheet Download
44A0111-26-0-US.pdf
Availability of 44A0111-26-0-US
QUANTITY
44A0111-26-0-US Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-26-0-US
Internal Part NumberEIS-44A0111-26-0-US
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information285750-010 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand19/38
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.034" (0.86mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-26-0-US
44A0111-26-0-US Details Description
Related parts for 44A0111-26-0-US
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf