TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-26-5-US
44A0111-26-5-US picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-26-5-US
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN
Datasheet Download
44A0111-26-5-US.pdf
Availability of 44A0111-26-5-US
QUANTITY
44A0111-26-5-US Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-26-5-US
Internal Part NumberEIS-44A0111-26-5-US
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information285755-009 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand19/38
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.034" (0.86mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-26-5-US
44A0111-26-5-US Details Description
Related parts for 44A0111-26-5-US
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf