TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0121-20-0/9-MX
44A0121-20-0/9-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A0121-20-0/9-MX
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG BLACK/WHITE
Datasheet Download
44A0121-20-0/9-MX.pdf
Availability of 44A0121-20-0/9-MX
QUANTITY
44A0121-20-0/9-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0121-20-0/9-MX
Internal Part NumberEIS-44A0121-20-0/9-MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information382382-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0121
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.110" (2.79mm)
Shield Type-
Length-
Jacket ColorBlack, White
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0121-20-0/9-MX
44A0121-20-0/9-MX Details Description
Related parts for 44A0121-20-0/9-MX
DC/DC CONVERTER 3.6V 22W datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 2/10/10/50K 20-S datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 360MA 1.2 OHM datasheet.pdf
EVAL PICCOLO CONTROLCARD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf