TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0121-26-4/4
44A0121-26-4/4 picture photo
Mfg. Part Number
44A0121-26-4/4
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 26AWG YELLOW
Datasheet Download
44A0121-26-4/4.pdf
Availability of 44A0121-26-4/4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
44A0121-26-4/4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0121-26-4/4
Internal Part NumberEIS-44A0121-26-4/4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0121
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand19/38
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.068" (1.73mm)
Shield Type-
Length-
Jacket ColorYellow
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0121-26-4/4
Related Links44A0121, 44A0121-26-4/4 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
44A0121-26-4/4 Details Description
Related parts for 44A0121-26-4/4
TIE HOLD FLAT NAT WIT 18-60 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS16A/ AE16M / APR16 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
HDWR PMI LEGEND CAP 1/2 SQ RED datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf