TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0131-16-3/6/9
44A0131-16-3/6/9 picture photo
Mfg. Part Number
44A0131-16-3/6/9
Brief Description
CABLE 3COND 16AWG MULTIPLE
Datasheet Download
44A0131-16-3/6/9.pdf
Availability of 44A0131-16-3/6/9
QUANTITY
44A0131-16-3/6/9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0131-16-3/6/9
Internal Part NumberEIS-44A0131-16-3/6/9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information382409-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0131
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3 (1 Triad Twisted)
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.156" (3.96mm)
Shield Type-
Length-
Jacket ColorMultiple
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0131-16-3/6/9
44A0131-16-3/6/9 Details Description
Related parts for 44A0131-16-3/6/9
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SMD GRABBER KIT/.025"SQ PIN JACK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SSOP datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANGLE SENSOR SM-8 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW B-SQ MELF datasheet.pdf