TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A1111-22-9-9-MX
44A1111-22-9-9-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A1111-22-9-9-MX
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
44A1111-22-9-9-MX.pdf
Availability of 44A1111-22-9-9-MX
QUANTITY
44A1111-22-9-9-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A1111-22-9-9-MX
Internal Part NumberEIS-44A1111-22-9-9-MX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.007" (0.18mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A1111-22-9-9-MX
44A1111-22-9-9-MX Details Description
Related parts for 44A1111-22-9-9-MX
CABLE TIE STD HS BLACK 7.4" datasheet.pdf
IC JOHNSON DECADE COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
COVER SPLICE OFFICE WHITE datasheet.pdf
RAD-ISM-2400-OMNI-ANT-RPSMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf