Grayhill, Inc. 44A30-01-2-04S
44A30-01-2-04S picture photo
Mfg. Part Number
44A30-01-2-04S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
44A30-01-2-04S.pdf
Availability of 44A30-01-2-04S
QUANTITY
44A30-01-2-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-01-2-04S
Internal Part NumberEIS-44A30-01-2-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-01-2-04S
Related Links44A30-0, 44A30-01-2-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-01-2-04S Details Description
Related parts for 44A30-01-2-04S
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT FOR MAX3540 DVB TUNER datasheet.pdf
NV4W 10 WATERPROOF PACKING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 20A 125V datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TRIM 95-350PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf