Grayhill, Inc. 44A30-03-1-07N
44A30-03-1-07N picture photo
Mfg. Part Number
44A30-03-1-07N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP7T
Datasheet Download
44A30-03-1-07N.pdf
Availability of 44A30-03-1-07N
QUANTITY
44A30-03-1-07N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-03-1-07N
Internal Part NumberEIS-44A30-03-1-07N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series44
Number of Positions7
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP7T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel43.61mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-03-1-07N
Related Links44A30-0, 44A30-03-1-07N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-03-1-07N Details Description
Related parts for 44A30-03-1-07N
CABLE 20COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-26AWG TIN datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
WIRE WW 30AWG PVDF WHITE 7" CSPK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf